Mimarlık

Mimarlık insan yaşamının bir parçası olmakla beraber, yeni mekanlar oluşturmak maksadı ile yapı gruplarını tasarlamaya verilen isimdir. Mekan dediğimiz zaman içerisinde yaşayabilir ve fiziki ortam olarak kullanılacak olan bir yer olduğu tanımlanabilir. İyi bir mekanın oluşabilmesi için günümüzde olan yenilikleri ve çeşitlilikleri göz önünde bulundurursak, bu işin çok daha karmaşık bir iş olduğunu anlayabiliriz. Yaşam, mimari tasarımların bir öznesidir ve iklimsel, kültürel, coğrafi, demografi gibi değişin yönleri bulunmaktadır.

Dünyada en eski mesleği olarak bilinen mimarlık, yapı sektöründe de çok mühim ve önemli bir yere sahiptir. Yapı sektörü, endüstrileşmiş ülkelerde ve dünyada olan sektörler arasında çok önemli yer taşımakla birlikte, başka sektörlerinde itici gücü olarak bilinmektedir. Bu sebeple de mimarlık geçmişte kazandığı birikimleri ile geleceği için yenilikler hazırlayacak ve gelecekte yaşayacağı yüksek kaliteli yaşam çevresinin oluşturulmasına olanak sağlayacak bir meslektir.

Mimarlık bölümlerinden mezun olan kişilerin mesleğinin çeşit farklılığı çok olması nedeni ile, değişik alanlarda da çalışabilmesi mümkün. Mimarlığın amaçlarından biri de yapılacak olan eserin güzelliği ve sağlam olması gerekmektedir.

Mimarlıkta başlıca inşaat malzemesi olarak mermer, maden, kireç, ahşap, çimento, taş ve tuğla kullanılmaktadır. Bu malzemeler birbirinden fiziki özellik olarak farklılar. Bu nedenle de kullanılacak malzemenin çeşidine göre, inşaatın şekli de değişiklik gösterebilir. Günümüzde inşaat malzemesi olarak kullanılan taş cinsleri her zaman yaygın olarak kullanılan çeşit olarak biliniyor. Şekillendirilmesi kolay olan ve istediğiniz şekle getirilebilen taş çeşidi olan kalker, diğer adıyla kireç taşıdır. Kraker çeşitlerinden biri de mermerdir. Granit de yaygın olarak kullanılan taş çeşididir. Çok kullanışlı olan taş yüksek basma mukavemetine sahip olsa da, diğer yandan da düşük eğme mukavemetine sahiptir. Bu nedenle de taş yapılı olan binalarda kirişler olabildiğince kısa tutulmaya çalışılır. Eğer uzun zamandır yaygın olarak kullanılan ahşap malzeme ise, lifli olduğu için yüksek bir eğme mukavemetine sahip olur.

Bu nedenle de uzun kirişli ve ince sütunlu yapılar inşa edilebilmektedir. Ahşap malzemelerin tek eksi yönü çabuk yanmasıdır. Fakat ABD gibi büyük devletlerde evler hala ahşap olarak inşa edilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navigasyon