Kontrollük

Her ne kadar başlık olarak sizlere pek bir anlam ifade etmeyen bir şey olmasıyla birlikte kontrollük olgusu kafalarda karışıklık yaratıyor denilebilir. Çünkü aslına bakarsanız kelimenin kontrol etme durumu ve ya direkt olarak kontrol olmaması yerine kontrollük olması asıl kafalarda karışıklık yaratan durumdur. Fakat temel olarak ele alınacak olursa bu başlık da kontrol etme durumu ile aynı sıfatı taşıyor. Yani anlam olarak sizlere ne olduğu hakkında bir ifade etme durumu olması gerekirse bu şöyle açıklanabilir. Yapılan işlemler doğrultusunda her yapılan şeyin başarıyla yoluna devam etme zorunluluğu olmadığı gibi kontrol edilerek gidilmesi gerekir. Bu hem tedbir hem de sonradan başımıza gelebilecek aksilikler adına geri dönmek zorunda kalınırsa vakit kaybetmemek için de yapılması gerektiği söylenebilir.

Bir iş doğrultusunda o işi yapan kişiler en iyi şekilde işi yöneten ustalar ve işinde profesyonel insanlar olabilir. Fakat neticesinde işi yapan herkes insan olduğu için zaman zaman hata kaçınılmaz olabilir. Bu yüzden basit bir şekilde hataları kontrol ederek ilerlemek yerine ben hata yapmam diyerek oldukça yanlış bir harekette bulunmak gayet saçma karşılanacaktır. Çünkü kontrollük işlemler sizin işiniz doğrultusunda yaptığınız işleri garantiye alacaktır. Yani o yolda zaman kaybetmeden ilerleyebilirsiniz ve sağlam adımlarla gelecekte yapacağınız hamlelere doğru güvenilir bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Hatta kontrollük kısmını ne kadar sık tutarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır da denilebilir. Bu bilgisayarda bir veri girdiğiniz esnada dosyayı sürekli kaydetmek olarak da düşünülebilir. Çünkü sizler uzun uzun veriler girdiğinizi düşünün. Sık sık kaydetmeden ilerlerseniz bu sizin işinizi kontrol etmediğiniz anlamına gelir. Ve sonucunda bir anda elektrik kesilirse veya bilgisayar bir şekilde bozulursa yaptığınız tüm işler boşuna gider. Yani bir hata sizlerin baştan başlamasına neden olacaktır ki bu da tam anlamıyla vakit kaybı olarak nitelendirilecektir.

Sonuç olarak özetle toparlanması gerekirse kontrollük işler her şeyin tıkırında gittiği dönemlerde bile ihtiyaç duyulur. Çünkü bu size güven verir ve işinize emin adımlarla devam etmenize olanak sağlayan etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navigasyon