3D Görselleştirme

Görselleştirme denildiği zaman, herhangi bir nesnenin ya da ürünün bilgisayar yardımı ile gerçekliğe yakın grafiklerinin çizilmesine denir. Görselleştirme yardımı ile herhangi bir nesne üzerinde bazı ışık ve kamera ayarları yapılarak gerçekçi resimler elde edilebilir. Mimari çalışmalarda ve buna benzer daha birçok nesne üzerinde görselleştirme sıklıkla kullanılmaktadır.

3D mimari görselleştirmenin birçok artı yönleri bulunur. Tasarlanması gereken bir yapının nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Böylelikle halen yapım aşamasında olan tasarımın başarısı gözlenebilir. İnşaatı başarıyla tamamlayan yapıların bilgisayar grafikleri ile görselleştirmelerinin oluşturulması inşaat şirketlerine oldukça büyük yarar sağlamaktadır. 3D mimari görselleştirmenin diğer avantajı ise inşaata başlamadan önce yapılacak olan dairenin satışı yapılabilmektedir. Mimari görselleştirme birçok farklı yapıların inşa edilmesinde kullanılabilir. Mimari yapıların görselleştirme yardımı ile iç mimari dizaynları ve aynı zamanda dıştan görünümleri de yapılabileceği gibi bir kasabanın tamamı da görselleştirilebilir.

Üç boyutlu mimari görselleştirmelerin hazırlanması aşamasında inşa için kullanılacak ürünlerin renk ve doku seçenekleri 3D tasarım uygulamasında seçilir. Sonra ise programda yer alan ya da programa ek özellik olarak eklenen eklenti alternatifleri ile render motorlarıyla grafik işlemci kullanılarak görüntünün oluşturulması sağlanır. Bu prosedür zamanı yapının üzerine düşen ışık düzgün ayarlanmalıdır. Görselleştirmede kullanılan programın özelliklerine göre 3D animasyonlar da yer alabilmektedir.

Mimaride 3D görselleştirme maksadı ile kullanılan birçok program var olmaktadır. Fakat bu programlar kullanıcının yapacağı işlemlere göre farklılık gösterebilir.

3D Studio Max programını kullanarak pencere, kapı, kolon gibi nesneleri de yaratacağınız tasarımlara kolaylıkla ilave edebilirsiniz. Bunun yanında 3D Studio Max programı ile yüzey modelleme gibi özellik ve değişik tasarımlar hazırlamak isteyen mimarlar tarafından kullanılmaktadır. Programda bulunan gelişmiş animasyon özelliği uygulamanı diğer programlara göre öne çıkarmaktadır.

Mimari tasarımların ve mühendisliğin en popüler programlarından biri olarak bilinen AutoCAD tasarımlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Programda mimari için özel olarak üretilmiş olan AutoCAD Architecture ile basit bir şekilde 3D mimari çizimler yapılabilir. AutoCAD Architecture`de yer alan hazır mimari objeler ile basit bir şekilde mimari tasarımlar yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navigasyon